Sudjelovali smo na međunarodnom UNESCO kampu u Sloveniji - Pišece

Autor: Administrator , 31. 10. 2019.

Učenice naše škole Nika Čolak i Lea Zigante sudjelovale su u međunarodnom Unesco kampu u Pišecama (Slovenija), u okviru kojeg se već 20 godina realizira projekt “Premikamo meje“ / „ Pomičemo granice”. Unesco kamp održan je od 21. do 25. listopada u organizaciji djelatnika, učenika i roditelja Osnovne škole Maksa Pleteršnika iz Pišeca, s kojom održavamo suradnju već 15 godina. Osim drugih osnovnih i srednjih škola, sudjelovali su učenici osnovnih i srednjih škola iz Novoga Sada, Pančeva, Kragujevca, Sente te iz Tenje. Pratnja našim učenicama bili su ravnatelj škole, gospodin Dražen Hinek, i učiteljica Glazbene kulture Deniza Gjini, koja je u kampu bila mentorica glazbene radionice.

više pod opširnije

Tijekom boravka bili smo oduševljeni srdačnim dočekom i pristupom, kako prema učenicima, tako i prema učiteljima, te smo tijekom pet dana imali priliku puno naučiti o stvaralaštvu, timskom radu, jedinstvu, suradnji, toleranciji, ravnopravnosti, suživotu škole i mještana. Imali smo priliku kroz rad i slobodno vrijeme družiti se te razmijeniti iskustva.

Radionice su bile vrlo zanimljive, degustacija specijaliteta iz raznih krajeva za svaku pohvalu. Oduševio nas je izlet u Novo Mesto, srednjevjekovni grad bogate povijesti. Po gradu su nas vodili učenici Gospodarsko-turističke srednje škole sa svojim profesorima mentorima. Na novouređenom trgu u centru grada učenici su gradonačelnici Novog Mesta predali plave stolice s porukama mira. Večeri druženja s mještanima za sudionike kampa te svečanost proslave 20. obljetnice Unesco kampa “ Premikamo meje” organizirane su s puno ljubavi i predanosti.

Učenice su sa sobom ponijele puno pozitivnog iskustva i divnih uspomena, a također i učitelji. Tijekom boravka sklopili smo nova poznanstva i prijateljstva te nove međunarodne suradnje. Naše drage Pišečane očekujemo s veseljem u Bujama tijekom projektnog tjedna, Poticajne nastave! A kako su naše učenice doživjele sudjelovanje u kampu, doznat ćete od sudionice i članice Novinarske skupine Nike Čolak.

Deniza Gjini, prof.

Krenule smo u Pišece nervozne, ali i uzbuđene. Putem smo razmišljale i razgovarale o tome što mislimo da ćemo ondje raditi i u kakvim ćemo sve radionicama sudjelovati. S nekim  od svojih domaćica upoznale smo se ranije ove godine kada su bile naše gošće tijekom Poticajne nastave. S njima smo se već tjednima dogovarale o tome gdje ćemo boraviti i što ćemo sve raditi.

Čim smo izišle iz auta, bile smo dočekane s osmijesima i velikim zagrljajima. Naše domaćice došle su nas vidjeti i iskazati nam dobrodošlicu. To poslijepodne imali smo malu priredbu kao uvod u radionice i nadolazeći tjedan. Bilo je zanimljivo saznati kako se odvijaju dani u drugim školama s drugim učenicima. Nakon priredbe učenici su se družili pa smo se i mi pokušale uklopiti. Bilo nam je zabavno, ali smo se ubrzo rastale i otišle kućama u kojima smo ugošćene. U utorak smo sudjelovale u radionicama. Bile smo u radionici kod svoje učiteljice Denize Gjini gdje smo svirali glazbala te pjevali poznate i popularne hrvatske i slovenske pjesme. Na kraju radionice snimili smo miks raznih pjesama na šarolikim instrumentima. Taj je dan protekao jako zabavno. Sljedeći dan nismo išle na radionice, nego smo se uputili na jednodnevni izlet u Novo Mesto. Razgledali smo mnoge znamenitosti u gradu te saznali puno zanimljivih činjenica o njegovoj povijesti. U četvrtak smo također sudjelovale u radionicama. Mi smo bile na štafetnim igrama gdje smo na kraju igrale i živi Čovječe ne ljuti se! Nakon škole i radionica u kinodvorani je organiziran mjuzikl koji smo svi gledali. Oduševile smo se glumom, kostimografijom te općenitom idejom priče. Posljednji dan smo zasadili drvo prijateljstva, slikali se dronom te se oprostili od svojih novih prijatelja te učitelja škole.

Kad smo odlazile, rastužile smo se jer nismo mogle više biti dio ovako divnog projekta, ali smo imale jedno divno iskustvo kojeg ćemo se zauvijek sjećati.

Nika Čolak, 7. b

3.   9:50 - 10:35

Priloženi dokumenti:
obavijest za roditelje.docx

Ispis statistike od 23. 7. 2010.

Prodaja zgrade - natječaj
Priloženi dokumenti: