Radionica programiranja, robotike i digitalne pismenosti

Autor: Ana Sušek, 30. 11. 2018.

Osnovnu školu Mate Balote Buje posjetio je u četvrtak, 29.11.2018. edukator iz Instituta za razvoj i inovativnost mladih (IRIM) te je kroz projekt STEM auto održao besplatnu radionicu programiranja, robotike i digitalne pismenosti za učenike četvrtih razreda matične škole. Učenicima je na raspolaganju bilo šest laptopa i šest mBot robota. Rad je bio organiziran u šest grupa u kojima su  učili osnove programiranja u mBlock programu. Putem programa naučili su paliti lampice na robotu, mijenjati im boje te pokrenuti robota. U zadnjem dijelu radionice učenici su imali zadatak programirati robota da prođe zadanu stazu na podu učionice, odnosno, morali su mu zadati naredbe, radnje koje mora izvršiti kako bi uspješno prošao kroz cilj. Učenici su morali logički zaključiti kojom brzinom će se robot kretati, koliko dugo će se okretati, u koju stranu se treba okrenuti, kada će stati. Nije im bilo jednostavno, ali bilo im je zabavno. Više puta su svog robota puštali na stazu, ali su neki ipak na kraju uspjeli. Radionica je trajala dva školska sata što je nekima bilo malo i teško su se odvojili od svog robota. Učenici su bili iznimno zadovoljni te su s nama podijelili svoje dojmove. Bilo mi je jako lijepo. Roboti su bili baš slatki. - Lucija Gusak. Sviđalo mi se kad smo se natjecali s robotima. - Mila Goleš.  Meni se svidjelo kad je robot pjevao. - Erin Lukić. Meni se svidjelo kad smo radili s lampicama i kad smo programirali - E.V.

više pod opširnije

Radionica je osmišljena kako bi mlade zainteresirala za STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics)  područja i kompetencije koje ulaze u brojna zanimanja i karijere koje se teško mogu kvalitetno obavljati bez tih znanja (ICT zanimanja, novinarstvo, sociologija , psihologija čak i zanimanja poput trgovaca i učitelja). STEM je povezan s vještinama kritičkog razmišljanja i snalaženja u situacijama, čineći polaznike ovih radionica spremnijima za izazove s kojima će se susresti kao građani 21. stoljeća.

Inače, učenici četvrtih razreda, u sklopu izvannastavnih aktivnosti informatike, uče programirati. Trenutno uče u Micro:bitu, a u sljedećem polugodištu ih čeka izrada njihove prve videoigre u programu Scratch.

Meni je fora informatika jer učimo nove stvari i programiramo i radimo sa Micro:bitom. Jako se veselim drugom polugodištu i izradi video igre. - Filip Balaž

Meni je predivno na informatici jer učimo nove stvari učimo programirati, jako se veselim što ćemo izrađivati igricu. - Nikol Cindrić

Super mi je informatika jer smo na računalima i jer radimo svašta. - Nicola Bajić

OŠ Mate Balote sve više radi na edukaciji nastavnika kako bi mogli pratiti nove trendove te znanje lakše prenositi učenicima. Škola se sve više oprema tehnologijom koja učenicima pomaže pri učenju. Uključila se u Croatian Makers ligu čiji je cilj omogućiti široko uključivanje robotike, automatike i programiranja u edukaciju u osnovnoškolskom uzrastu. Sudionici Lige dobili su  potrebne robote na posudbu, odnosno u trajno vlasništvo nakon godine dana sudjelovanja. Robote  trenutno slažu učenici sedmih razreda nakon čega će ga moći koristiti u programiranju. Od sljedeće školske godine informatika će se održavati od prvog razreda osnove škole za zainteresirane učenike pa će i najmlađi moći učiti osnove programiranja, ali i koristiti ostale računalne programe koji se danas često koriste.

Ana Sušek, mag. prim. educ.

Osnovna škola - Scuola elementare

3.   9:50 - 10:35

Priloženi dokumenti:
obavijest za roditelje.docx

Ispis statistike od 23. 7. 2010.

Prodaja zgrade - natječaj
Priloženi dokumenti: