Zbor mlađeg uzrasta naše škole upućen na državnu smotru 61. Glazbene svečanosti hrvatske mladeži u Varaždinu

Autor: Deniza Gjini, 10. 4. 2018.

U utorak, 27.ožujka Dom Hrvatskih Branitelja u Puli bio je mjesto  okupljanja 18 škola sa svojim pjevačkim zborovima, vokalnim, folklornim i plesnim skupinama, orkestrima, solistima iz cijele Istarske županije, oko 650 učenika sa svojim mentorima, u pratnji učitelja i ravnatelja. Smotra dječjeg glazbenog stvaralaštva osnovnih škola Istarske županije održana je po prvi puta službeno, podrškom Istarske županije, potaknuta inicijativom Županijskog stručnog vijeća učitelja glazbene kulture pod voditeljstvom prof. Denize Gjini.

Škola domaćin organizacije Smotre je osnovna škola Mate Balote Buje.

Više pod opširnije

U okviru Smotre, također po prvi puta, održava se Županijska razina natjecanja Istarske županije, koja je ujedno i selekcioniranje za državnu smotru, Glazbene svečanosti hrvatske mladeži u Varaždinu. Predstavljanje zborova je ocjenjivalo stručno prosudbeno povjerenstvo: predstavnici Muzičke akademije u Puli, Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova Pula i Županijskog stručnog vijeća učitelja glazbene kulture.

Na natjecateljskom dijelu, u kategoriji A, zbor mlađeg uzrasta Osnovne škole Mate Balote Buje osvaja prvu nagradu sa osvojenih 95 bodova te je sa strane AZOO i Državnog povjerenstva upućen na državnu smotru 61. Glazbenih svečanosti hrvatske glazbene mladeži koje se održavaju 2. i 3. svibnja 2018. godine u Varaždinu.

Pripreme za natjecanje su realizirane od početka školske godine te u svakodnevnom radu nakon nastave, zadnjih 3 tjedna. Izvedene su umjetničke dječje skladbe odabrane po propozicijama Državnog povjerenstva kao i zadana skladba. Pratnju na klaviru izvodi prof. Antonella Picinić kao vanjska suradnica dok je dirigentica  učiteljica glazbene kulture Deniza Gjini. Brigu o učenicima tijekom boravka u Puli vodile su i učiteljice u pratnji: Senia Matešić Mandžuka i Sonja Stojnić dok tehničku pomoć oko organizacije pružila je i učenica sedmog razreda Michelle Drušković.

Kako je naša škola bila domaćin u organizaciji Smotre, na početku revijalnog dijela, nakon svečanog otvaranja sve sudionike smotre prigodnim riječima pozdravila je ravnateljica Rosana Jović.

Revijalni dio otvara učenik petog razreda Alex Labinjan, koji izvodi svoju autorsku skladbu na glasoviru “Battle Royal” a skladba je oduševila sve nazočne!

Tijekom cijelog programa vodila nas je učenica sedmog razreda, Saša Prekali.

U revijalnom dijelu programa smotre predstavilo se 18 škola sa svojim programom:

OŠ Mate Balote Buje, OŠ Kaštanjer Pula, OŠ Vladimira Nazora Pazin, OŠ Veruda Pula, OŠ Vladimira Nazora Rovinj, OŠ Marije i Line Umag, OŠ Vidikovac Pula, TOŠ-SEI „Bernardo Parentin“ Poreč, OŠ Vodnjan – SEI Dignano, OŠ Joakima Rakovca Sveti Lovreč, OŠ Jože Šurana Višnjan, OŠ Poreč, Poreč, TOŠ-SEI“ Edmondo De Amicis“ Buje, OŠ“ Monte Zaro“ Pula, TOŠ – SEI Novigrad, OŠ Juršići, OŠ Rivarela Novigrad, OŠ Vladimira Nazora – Krnica.

Sve škole predstavile su svoje glazbeno stvaralaštvo učitelja i učenika sa vrlo zanimljivim izvedbama te učinile su dan posebnim i nezaboravnim. Veliki odaziv i okupljanje velikog broja učenika opravdava kontinuitet održavanja Smotre te potrebu da i učitelji glazbene kulture koji marljivo rade tijekom cijele školske godine sa svojim zborovima i ostalim ansamblima uvelike obogaćuju kulturnu djelatnost svake škole, imaju svoju priliku gdje će predstaviti svoje stvaralaštvo.

Hvala svima koji su na bilo koji način pomagali i doprinijeli tijekom organizacije Smotre kao i za pomoć na dan održavanja!

Ponajviše zahvaljujemo svim roditeljima na suradnji, razumijevanju i podršci koju su nam pružili tijekom priprema.

Sretno na državnom natjecanju svim malim zborašima!

Viva la musica! :) <3

Deniza Gjini, prof. glazbene kulture

Popis zborova pozvanih na 61. glazbene svečanosti možete pogledati na poveznici: http://www.azoo.hr/images/strucni_ispiti_2018/Pozvani_zborovi_na_61.glazbene_svecanosti_-_lista_poretka.xls