"Čarolija Crnog vrta" na Festivalu glazbenog stvaralaštva

Autor: barbara Ćaleta Markežić, 31. 5. 2017.

U petak, 12. svibnja 2017., učenici Osnovne škole Mate Balote Buje, u pratnji učitelja, krenuli su na Festival glazbenog stvaralaštva u Zagreb koji se održavao u Muzeju suvremene umjetnosti. Jutro je bilo čarobno kao i Čarolija Crnog vrta, mjuzikla čija je ovo već peta izvedba. Preplavljeni emocijama, ujutro smo ukrcali svoje rekvizite u autobus i krenuli prema glavnome gradu. Veselih i razdraganih lica u Zagreb smo stigli oko 11,30 nakon čega je uslijedila tonska proba te dogovor s tehničarima oko rasvjete i zvuka. Naš nastup bio je predviđen u 18,30 te smo do tada pozorno pratili izvedbe ostalih natjecatelja, odmarali se na zraku i s nervozom iščekivali svoj nastup. Oko 17,00 sati učenici su odjenuli kostime, našminkali se i čekali da pretposljednja skupina završi svoju izvedbu i da ponosno izađu u punom sjaju pokazati što smo pripremili. Predstava je tekla izvrsno, a učenici su i ovaj put pokazali koliko graciozni i profesionalni mogu biti. Publika je nijemo pratila svaki pokret naših glumaca te ih na kraju nagradila ogromnim, zasluženim pljeskom. Uslijedila je dvosatna pauza  do podjele nagrada i proglašenje pobjednika što smo nestrpljivo i pomalo plašljivo čekali. Došao je i taj trenutak. Tročlani žiri u sastavu Saše Marić, Gorana Karana i Jelene Ćosić Žbulj nagradio nas je 2. nagradom koju smo ponosno ponijeli u našu dragu Istru  predstavljenu pričom o njoj i njenom naselju Brtonigli. I opet je, ovaj put na zagrebačkoj pozornici, odzvonio glas čakavske riči, melodije i pokreta, energije i predanosti.

Učenike su cijelo vrijeme bodrili njihovi učitelji mentori (Deniza Gjini, Dražen Hinek i Barbara Ćaleta Markežić) koji su smišljali, stvarali, povezivali, kreirali, režirali i izrađivali sve ono što smo mjuziklom pokazali te učiteljica Senija Matešič Mandzuka koja nam je pružila svekoliku pomoć te bodrila i učitelje i učenike.