Razredni izlet učenika osmih razreda u Dalmaciji (23. – 26. svibnja, '17.)

Autor: Filomena Škare Kovačević, 30. 5. 2017.

Učenici razrednih odjela 8.a i 8.b, u pratnji svojih razrednica i učiteljica; F. Škare, I. Kosanović i N. Srebrnić Bakić, proveli su četiri izrazito ugodna dana na atraktivnim turističkim lokacijama diljem Dalmacije u aranžmanu turističke agencije „ARTIK“ iz Umaga.

Nakon ranojutarnjeg polaska prvog dana iz Buja, po dolasku u grad Zadar, obišli smo i razgledali Arsenal, „3 Bunara“, Kalelargu, Morske orgulje, Pozdrav suncu, Rivu, crkvu Sv. Donata, Sv. Šime, Sv. Stošije, Forum, Narodni trg, te ostalo. Uslijedila je neizostavna izložba „Zlato i srebro Zadra“, a po isteku slobodnog vremena, zaputili smo se u smještaj u apartmanima „Medena“ u Trogiru. Nakon objeda, ugodno smo proveli poslijepodne u zajedničkom druženju i vanjskim sportskim aktivnostima. Iza večere i nakon odlaska u disko, s nestrpljenjem smo iščekivali sljedeći dan izleta.

Dana 23. svibnja, razgledali smo grad Šibenik (Riva, crkva Sv. Frane, spomenik Petru Krešimiru, katedrala Sv. Jakova s krstionicom, te ostalo) pa proveli ugodno prijepodne u smirujućem i očaravajućem krajoliku NP Krka. Posjetili smo i Sokolarski centar nedaleko od Šibenika, gdje smo prisustvovali zanimljivom i poučnom predavanju i prezentaciji na temu ptica grabljivica. Večer smo proveli u razgledu Trogira, sa svim njegovim znamenitostima (vrata Sv. Ivana, katedrala, palača Cipiko, Loggia, Kneževa palača, kula Kamerlengo i ostalo). Dan i večer su bili obogaćeni zajedničkim druženjem, natjecanjem u pravljenju i prezentaciji palačinki i zajedničkim odlaskom u disko.

Treći dan smo započeli razgledom grada Splita (Dioklecijanova palača, Peristil, crkva Sv. Duje, Jupiterov hram, Prokurative i ostalo), te smo posjetili gradski stadion Poljud, razgledali slavnu dvoranu pehara i popratne prostorije. Nakon ručka u restoranu u Brelima, uslijedio je razgled i šetnja po Makarskoj, kojoj su prethodile ljepote kanjona rijeke Cetine, te grada gusara – Omiša. Smjestili smo se u hotelu „Zenit“ u Neumu, gdje smo priredili ugodnu zajedničku gala večer, uz obilje plesa, pjesme i smijeha.

Dana 26. svibnja, detaljnije smo upoznali grad Dubrovnik; najprije s visoka (žičara na Srđu),  a potom i pobliže; njegove brojne i neizostavne znamenitosti poput Onofrijeve fontane, Orlandovog stupa, katedrale, Kneževog dvora i ostalog. Posjetili smo i otok ljubavi, obližnji Lokrum, nakon kraće vožnje brodom. Tu smo imali priliku razgledati raznovrsnu floru i faunu otoka, uz neizostavnu turističku turu „Igra prijestolja“. U konstantnom ugodnom i veselom ozračju i nagradnim pitalicama, a uz kraće zaustavljanje u dolini rijeke Neretve, uputili smo se autoputom prema Bujama.

Pohvaljuju se svi učenici osmih razreda za izvrsno vladanje i sudjelovanje u svim aktivnostima i radionicama tijekom izleta, a učiteljice se najsrdačnije zahvaljuju agencijskom vodiču i vozaču na izvrsnoj organizaciji, provedbi i suradnji tijekom svih dana izleta.

Priredila: F. Škare, prof.