Terenska nastava POOS-a Kulturna baština

Autor: Milojka Maračić, 10. 5. 2017.

Terensku nastavu „Kulturna baština“ učenici posebnih odgojno-obrazovnih skupina i njihove razrednice Milojka Maračić i Renata Peharec realizirali su u utorak, 9.5.2017.,  s korisnicima Centra za inkluziju i podršku u zajednici Buje. Bili su u Grožnjanu i upoznali se sa znamenitostima i ljepotama tog malog istarskog gradića. Od Stanice su starom Parenzanom šečući krenuli put Grožnjana. Posebno im se svidjela šetnja kroz stari tunel i prelazak iznad i prolazak ispod starog mosta. U Grožnjanu su se nakratko odmorili kod crkvice sv. Kuzme i Damjana. Nakon toga su krenuli u općinu Grožnjan gdje ih je srdačno dočekao načelnik općine  Claudio Stocovaz. U općinskoj vječnici im je ukratko na njima prihvatljiv način prezentirao svoj gradić. U ugodnoj atmosferi i čavrljanju uz kolačiće i sokove proveli su zajedničkih sat vremena. Posebno ih je razveselio poklonima, kapama i privjescima za ključeve  - Jazz is Back!-BP -  jazz festivala kojim se Grožnjan posebno ponosi. Nakon druženja uputio ih je u Gradsku galeriju Fonticus gdje ih je dočelala Fiorela Pucer i provela kroz izložbene prostore. Veselju nikad kraja, na izlasku iz galerije, dok su se družili u starom atriju iznenadio ih je vlasnik obrta za trgovinu gospodin Rasim Halitaj i razveselio slasnim jagodama. Nakon objeda na vidikovcu grada, uputili su se u šetnju Grožnjanom. Obišli su grožnjanske zidine, razgledali su crkvu sv. Vida, Modesta i Krešencije  i obišli umjetničke galerije. U  caffe baru Vero družili su se s vlasnicima Robertom i Valterom Veroneze,  koji su ih počastili sladoledima, kolačima sokovima i kavom. Umorni ali zadovoljni vratili su se u školu, evocirali doživljaje i razmijenili utiske.