Izvanučionična nastava prvih razreda: Kranjski park Sečoveljske soline

Autor: Brigita Rittgasser, 12. 5. 2017.

Dana 4.5.2017. prvi razredi išli su u Sloveniju na izvanučioničnu nastavu. Iako je bio kišni dan, proveli su zanimljivo i ugodno prijepodne obilazeći Kranjski park Sečoveljske soline. To prirodno blago nalazi se u blizini Buja, ali je malo poznat i posjećivan. S površinom približno 750 ha, na jugozapadu Slovenije i tik uz našu Hrvatsku, važan je dio prirodnih, kulturnih i gospodarskih područja i aktivnosti naših susjeda Slovenaca koji itekako brinu sačuvati svoju prirodnu biološku različitost kraja odavnina poznatog po proizvodnji soli .

više pod opširnije

Sečovljanska solana nastala je djelovanjem ljudi uz kanale rječice Dragonje koja zna ljeti i presušiti,oblikovanjem polja na kojima se dobivala sol.Na tom području gdje se miješa slana i slatka voda rastu biljke koje Slovenci zovu slanuše, a obitavalište je i 300 različitih vrsta ptica, koje to područje rabe kao prenočište ili zimovalište. Tu živi i posebna vrsta pčela koja se ne nalazi nigdje drugdje po Sloveniji. Kulturno nasljeđe piranske solane, jedino sačuvano, dragocjena je materijalna i povijena baština naših susjeda, a dotiče se i povijesti naše zemlje jer su ljudi s bujštine imali gospodarske i kulturne doticaje s njima. Solana je surađivala i s našom paškom solanom.

Djeca su razgledala muzej, razgovarala s kustosom, odgledala film o solani, razgledala izložbu flore i faune, a na kraju kušala neizostavnu slanu čokoladu.

Učiteljica Brigita Rittgasser