Predavanje Crvenog križa za šeste razrede

Autor: Senija Matešić Mandžuka, 27. 4. 2017.

26. 4. 2017. održano je predavanje Crvenog križa za šeste razrede.

Volonteri Crvenog križa, Benjamin Osmančević i Ariana Paripović, na zanimljiv način predstavili su rad Crvenog križa. Uigrani tim prvo nam je ispričao priču o nastanku te međunarodne organizacije. Učenici su pogledali kratki film te naučili da je osnivač Henry Dunant, švicarski trgovac, koji je 1859.g. zgrožen strahotama rata u mjestu Solferino, organizirao pomoć ranjenicima.

više pod opširnije

To je bio početak djelovanja Crvenog križa o čijim su osnovnim aktivnostima upoznati naši šestaši.Crveni križ na području Bujštine uključuje  i učenike u svoje akcije, tako da im je bilo poznata akcija prikupljanja financijskih sredstva i organizacija humanitarno-socijalnog programa  u zajednici. Upoznati su i s drugim djelatnostima kao što su priprema i odgovor na katastrofe i organiziranje dobrovoljnog darivanja krivi, za što će naši učenici morati pričekati do osamnaeste godine, ukoliko se odluče sudjelovati.

Predstavljena su i temeljna načela Pokreta. Učenici su se uključili u analiziranje pa su kroz primjere, pitanja i odgovore saznali što su: humanost, nepristranost, neutralnost, neovisnost, dobrovoljnost, jedinstvo i univerzalnost.

Na kraju su Benjamin i Ariana, volonteri Crvenog križa, sa zadovoljstvom zaključili kako su naši učenici informirani i upoznati s radom Crvenog križa te kako bi se rado odazvali i pružili pomoć ukoliko je to potrebno.

Završili smo u vedrom tonu i s obzirom na ono što smo čuli možemo zaključiti kako među našim šestašima sigurno ima budućih humanitaraca i volontera.