Dvodnevna ekskurzija šestih razreda

Autor: Deniza Gjini, 23. 4. 2017.

U pozitivnom ozračju, s veseljem i u dobrom raspoloženju, učenici šestih razreda, pod voditeljstvom razrednica Senije Matešić Mandžuka i Denize Gjini, krenuli su u realizaciju dvodnevne ekskurzije Lika i Gorski kotar koja je planirana po Kurikulumu za školsku godinu 2016./2017.

U pratnji je bila i asistentica učenika u 6.b razredu, Nina Crevatin.

više pod opširnije

Planirani ciljevi i aktivnosti izleta bili su upoznavanje učenika s bogatstvom prirodne baštine i raznolikosti biljnog i životinjskog svijeta Like i Gorskog kotara, upoznavanje s prošlošću ovog područja, potaknuti zanimanje za vlastiti zavičaj, kao i spoznaju o prirodnim ljepotama domovine.

Ekskurzija je realizirana 6. i 7. travnja 2017. godine.

Iako je pri polasku jutro bilo kišovito, dozivanjem sunca uspjeli smo potjerati oblake te nas sunce prati tijekom cijelog putovanja.

Prvog dana realiziran je sljedeći raspored: razgled kule Nehaj i predavanje, učenici su upoznati s bogatom poviješću grada Senja, s naglaskom na doba najveće Osmanlijske i Mletačke opasnosti i kada je kula i izgrađena. Saznali smo pojedinosti o izgradnji kule, njezinoj funkciji i važnosti. Obišli smo kulu i muzejski postav te, uz pohvale koje su dobili učenici za pristojno ponašanje, krenuli u daljnju realizaciju izleta. Nastavljamo putovanje preko Gorskog kotara do Like. Učenici su nakon ručka mogli koristiti kuglanu hotela te smo se svi okušali u kuglanju i lijepo se zabavili. Razgled Smiljana i MC Nikole Tesle, uz stručno vodstvo, oduševilo je sve učenike. Nakon oduševljenja s genijalnim Nikolom Teslom i njegovim značajnim izumima, impresionirani nastavljamo putovanje prirodnim ljepotama Like. Razgled Gackog polja i mlinica nije nas ostavilo ravnodušnima. Uživali smo u prirodnoj ljepoti izvora rijeke Gacke te, okrjepljeni vodom iz prirodnog izvora, približavamo kraju prvi dan izleta. Odlazimo u Krasno, gdje smo smješteni. Nakon večere organiziran je kviz za učenike gdje su pokazali zavidno znanje naučeno tijekom prvog dana izleta.

Drugi dan nastavljamo put kroz hladno, ali sunčano, jutro prema Plitvičkim jezerima. Očarani ljepotama Plitvičkih jezera u posebnom zadivljujućem okolišu, organizirali smo odmor pored jezera uz spontane sportske aktivnosti povodom održavanja sportskog dana u našoj školi u Bujama. Nastavljamo putovanje prema Gorskom kotaru. Obilazimo NP Risnjak uz stručno vodstvo. Zadivljeni saznanjima i ljepotama Nacionalnog parka Risnjak, šumama i livadama, nismo odoljeli koturanju na nizbrdici livade uz puno smijeha i zabave. Nastavljamo put prema Delnicama gdje su učenici imali večeru nakon koje je planiran razgled Popovićevog mlina. U mlinu nam je pripremljen krasan doček  vrlo raspoloženog, temperamentnog i vedrog vodiča. Tijekom  predavanja svi su učenici bili aktivno uključeni, a na kraju im je organizirano divno iznenađenje: mala zabava uz ples i pjesmu u koju su se svi učenici rado uključili.

Moramo naglasiti da su učenici 6.a i 6.b razreda, tijekom cijelog putovanja, na svim posjećenim destinacijama pohvaljeni te su pismenim dopisom od voditelja agencije, upućen školi i razrednicama,  pohvaljeni za uzorno ponašanje, na što su razrednice vrlo ponosne!

Vedri, zadovoljni i ispunjenih srca te puni lijepih dojmova, vraćamo se u Buje u kasnim noćnim satima.

Deniza Gjini i Senija M. Mandžuka