Svjetski dan svjesnosti o autizmu - 2. travnja

Autor: Milojka Maračić, 2. 4. 2017.

Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se 2. travnja. Gradovi diljem svijeta organiziraju razne manifestacije kako bi javnost osvijestili i ukazali na specifičnosti funkcioniranja osoba s autizmom. Učenici posebnih odgojno-obrazovnih skupina Osnovne škole Mate Balote Buje s njihovim razrednicima te ravnateljicom škole prof. Rosanom Jović svake godine organiziraju obilježavanje tog dana na nivou škole. Ove godine edukacijske rehabilitatorice Milojka Maračić i Renata Peharec odlučile su uključiti i širu društvenu zajednicu te su se obratile svom gradu.

više pod opširnije

Pridružili su im se i korisnici Centra za inkluziju i podršku u zajednici Buje, s voditeljem Markom Đakovićem. U gradu su 31. ožujka postavili štand na tragu J.B.Tita. Podršku su pružili gradonačelnik Buja Edi Andreašić, Pučko otvoreno učilište Buje, asistenti Lena Bazjak i Oliver Disiot, roditelji djece s autizmom, volonteri Roberta Hrobat i Tedi Stanić. Učenici i djelatnici OŠ Mate Balote Buje akciju su podržali noseći toga dana plave majice, a učenici 1.a razreda družili su se s učenicima posebnih odgojno-obrazovnih skupina. Uz ugodan i veseo ugođaj dijelili su plave balone i puzzle s prigodnim porukama: ne gledaj me s čuđenjem, budi mi prijatelj, pruži mi ruku,siamo tutti uguali, prendi la mia mano, sta mi vicino... i ja osjećam!
Porukama su nastojali premostiti prepreke,srušiti predrasude i osvijestiti građane o posebnostima funkioniranja osoba s poremećajima iz autističnog spektra.
Franko, Lea, Antun, Nina, Marin...osobe s autizmom, koje građani Bujštine često viđaju u svakodnevnom životu, vesele se novim prijateljima koji su im pružili ruku, premostili predrasude te ih ne gledaju s čuđenjem, poručuju:"Prihvati me i shvati jer i ja osjećam!"
Milojka Maračić, mag.educ.rehab.