Natjecanje u čitanju na glas

Autor: Iva Winter-Bistrović, 25. 10. 2016.

U gradskoj knjižnici Buje, u ponedjeljak, 24.10.2016., održanja je gradska razina Natjecanja u čitanju na glas. Sudjelovali su OŠ Milana Šorga Oprtalj i OŠ Mate Balote Buje.

Škole je predstavljalo 8 učenika u dvije kategorije – mlađa  za 3.,4., i 5. razred i starija za 6.,7., i 8. razred. Našu školu su predstavljale Nika Čolak, Paola Gašparić i Dorotea Vukdedović u mlađoj kategoriji a u starijoj kategoriji Aurora Krastić, Saša Prekali i Karin Rašić. Sve učenice su se pokazale kao izvrsni čitači  a pobijedile su Nika Čolak čitajući iz knjige Warrior cats – U divljini spisateljice Erin Hunter i Karin Rašić čitajući iz knjige Trči! Ne čekaj me…. spisateljice Bojane Meandžije.

Nika i Karin će predstavljati našu školu 3.11.2016. na županijskoj razini natjecanja u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula.

Ciljevi ovog natjecanja su učiniti knjige popularnijima među djecom i mladima, zaljubiti se u knjige jer je ta ljubav vječna, potaknuti kvalitetno provođenje slobodnog vremena, u druženju bez ekrana, jačati tehniku čitanja, čitanjem na glas, koja pomaže u učenju, razvijati usmeno izražavanje, znati izricati svoje misli lijepo i jasno, nadahnuti i motivirati druge na čitanje i razviti pozitivni natjecateljski duha. Natjecanje je osmišljeno na način da  učenici predstavljaju knjigu po vlastitom izboru koja im se jako sviđa i koju bi preporučio svojim prijateljima. Za nastup imaju 5 minuta. U prve dvije učenici obrazlažu svoj odabir usmeno, bez upotrebe tehničkih pomagala a 3 minute predviđene su za izražajno čitanje na glas. Ocjenjivala se kreativnost uvodnog dijela, jasnoća i razgovijetnost, izražajnost u nastupu, primjerenost teksta uzrastu i sveukupni dojam. Iako su imali tremu od nastupa pred komisijom i publikom, svi učenici su uspješno odradili svoj nastup i što je najvažnije potaknuli svoje kolege i kolegice na čitanje! Čitajte i dalje jer knjige su zakon!