Terenska nastava: glavni grad naše domovine Republike Hrvatske - Zagreb

Autor: Silvana Čulina, 26. 9. 2016.

Učenici četvrtih razreda, 23. rujna 2016., bili su na terenskoj nastavi u Zagrebu u pratnji svojih učitelja Silvane Čulina, Geralda Brozola, Tanje Mendiković i Klavdije Rakovac.

Krenuli smo autobusom u ranim jutarnjim satima.

Naše prvo odredište bilo je Gradsko kazalište Trešnja. Ispred kazališta dočekala nas je bivša učenica Ema Ban koja je s nama gledala predstavu. Gledali smo predstavu Domaća zadaća koju je režirao Miroslav Međimorec prema  romanu Ivana Kušana.

Učenike je oduševila galerija živopisnih likova – dječaka, djevojčica, roditelja, nastavnika… Predstava je govorila o tome kako i mala prijevara, mala laž može pokrenuti niz nepredvidljivih i neočekivanih događaja.

Nakon oproštaja s Emom zaputili smo se posjet Hrvatskoj radioteleviziji. Kroz jednosatni obilazak zgrade vodio nas je novinar i sportski komentator Boris Jelavić koji nam je pokazao mnoge zanimljivosti koje se kriju iza kamere. Posjetili smo brojne prostorije u zgradi HRT-a. Upoznali razne zaposlenike: montažere, tonske majstore, scenografe i kamermane. Vidjeli opremu i njihova radna mjesta. Obišli nekoliko televizijskih studija koje svakodnevno vidimo na televiziji. Uzbuđenje učenika je kulminiralo kada su ušli u najveći  HRT-ov studio iz kojeg se nedavno prenosio popularni glazbeni spektakl The Voice.

Ispunjeni i puni dojmova, vratili smo se u naš autobus i nastavili naše putovanje.

Slijedeće odredište bio je Tehnički muzej Nikola Tesla. Uz stručno vodstvo posjetili smo odjele Muzeja i razgledavali postavu koja prikazuje povijesni razvoj tehničkih rješenja kojima je čovjek nastojao savladati prostor i vrijeme. Najzanimljivije je bilo u odjelu vatrogastva i prometa. U modelu rudnika šetnjom hodnicima u dužini od 300 m i 6 m ispod površine doživjeli smo uvjete u kojima su radili rudari.

Praćeni prekrasnim danom, krenuli smo zatim do centra grada. U panoramskoj vožnji Zagrebom učiteljica Silvana nam je skretala pozornost na važne institucije i kulturno - povijesne spomenike.

Slobodno vrijeme imali smo Vlaškoj ulici. U slastičarnici Amelie počastili smo se kolačima i sladoledom te u obližnjim suvenirnicama kupili suvenire koji će nas podsjećati na predivan dan proveden u Zagrebu.

Nastavili smo zatim obilazak grada. Prošetali smo Trgom bana Josipa Jelačića gdje smo se kod fontane Manduševac fotografirali i prisjetili se legende o nastanku imena grada Zagreba.

Manduševac je stoljećima služio Zagrepčanima kao izvor vode. Postoji legenda prema kojoj je na tom izvoru lijepa djevojka Manda srela viteza koji ju je zamolio vode. Rekao joj je "Mando, dušo, zagrabi vode". Prema toj izreci su i Zagreb i Manduševac dobili ime (Manduševac od "Mando, dušo", a Zagreb od "zagrabi")

Šetnju gradom nastavili smo Ilicom, najdužom i najpoznatijom zagrebačkom shopping  ulicom sve do ZET-ve uspinjače kojom smo se popeli na Gornji grad. Divili smo se pogledu na kulu Lotrščak i Donji grad. Žao nam je bilo što nismo doživjeli pucanj topa točno u podne. Nastavili smo šetnju Markovim trgom. Pred crkvom sv. Marka,   ponovili smo znanje o simbolima Republike Hrvatske i prisjetili se priče o Matiji Gupcu. Vidjeli smo zgradu Hrvatskog sabora. Prošli kroz Kamenita vrata te se Radićevom ulicom spustili do Krvavog mosta,   mjesta srednjovjekovnih sukoba između Kaptola i Gradeca. Preko tržnice Dolac, popeli smo se do Zagrebačke katedrale na Kaptolu - najveće hrvatske sakralne građevine i jedan od najvrjednijih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Slijedio je povratak autobusom u Buje gdje smo se vratili u kasnim večernjim satima.

"Bilo je vrlo zabavno, lijepo, prekrasno, poučno, zanimljivo, najljepši izlet …"

riječi su kojima su naši četvrtaši opisali terensku nastavu.

Terenska nastava ostvarena je u korelaciji nastavnih predmeta: hrvatski jezik, priroda i društvo, likovna kultura, matematika, tjelesna i zdravstvena kultura i sat razrednika.

Napisala Silvana Čulina, dipl.uč.