Ekskurzija šestih razreda (Risnjak, Delnice, Plitvička jezera, Smiljan, Senj)

Autor: Aleksandra Bazina, 5. 4. 2016.

Učenici šestih razreda posjetili su tijekom dvodnevne ekskurzije, 31. ožujka i 1. travnja ove godine, nacionalne parkove Risnjak i Plitvička jezera te park-šumu Golubinjak, Delnice, Karlovac, Smiljan i Senj.

U četvrtak, 31. ožujka 2016. u 6:00 sati krenuli smo autobusom sa školskog parkirališta u smjeru Delnica. Razgledali smo Nacionalni park Risnjak pod vodstvom rendžera, prošetali poučnom stazom i upoznali život flore i faune tog područja. Nastavili smo vožnju do Delnica i tamo razgledali prvi električni mlin u Hrvatskoj, uz objašnjenje proizvodnje brašna. Nakon ručka u hotelu "Risnjak", posjetili smo park-šumu Golubinjak u pratnji lokalnog vodiča, obišli špilje i najveće stablo u Hrvatskoj, Kraljicu šume. Nakon zahtjevnog pješačenja, slijedila je rekreacija u parku a onda i odlazak u hotel „Risnjak“ u Delnicama, gdje smo večerali, družili se i na koncu prespavali.

U petak, 1. travnja već smo u 7:00 sati doručkovali a zatim krenuli ka Karlovcu. U Turnju smo obišli muzej Domovinskog rata i nastavili vožnju do Plitvica, uz razgled Rastoka. Četiri smo sata proveli u NP Plitvička jezera – vozili se brodićem preko jezera Kozjak, pješice posjetili gornja i donja jezera, uz odmor za ručak. Slijedio je odlazak u Smiljan, gdje smo posjetili Memorijalni centar "Nikola Tesla". Razgledali smo Teslinu rodnu kuću, pogledali prezentaciju nekih izuma i filmsku projekciju. U 16:30 sati krenuli smo prema Senju. U pratnji kustosa, razgledali smo tvrđavu Nehaj. Na povratku kući vrijeme je proletjelo uz prigodni kviz koji nam je priredio vodič. Da je bilo korisno slušati i zapamtiti podatke koje smo čuli tijekom ekskurzije, dokazala su dva učenika koja su – odgovorivši na po pet kviz-pitanja – osvojila put u Gardaland! Kratko smo stali na Vratima Jadrana, posjetili McDonald's i stigli u Buje u 21:30.

Učenike su tijekom izleta pohvalili lokalni vodiči i kustosi zbog dobrog ponašanja, a pohvalama su se pridružili i vozač, vodič i razrednice. Za sjećanje nam ostaju prekrasne uspomene i mnoštvo fotografija.