Kiparska radionica u Forma Vivi u Luciji, Slovenija

Autor: valentina Černeka, 3. 11. 2015.

Početkom mjeseca listopada organizirana je kiparska radionica za učenike osnovnih škola pod vodstvom voditeljice kustosice Obalnih galerij Piran Nives Marvin u suradnji s ravnateljicom OŠ iz Sečovlja.  Sudjelovalo je više osnovnih škola, dvije iz Buja: OŠ Mate Balote Buje i SE „Edmondo de Amicis“ Buie, a iz Slovenije :  SE VEDEC Piran i OŠ Sečovlje.

Učenici su prvo u pratnji s nastavnicima, i kustosicom obišli park skulptura Forma Viva. To su kamene skulpture nastale u posljednjih pedesetak godina, od kad je saživjela ideja o ovom parku skulptura. Svake dvije godine pozivaju se kipari iz raznih zemalja da oblikuju i ostvare rad koji ga i ostavljaju u parku kao izložbeni rad. Ove godine voditelji radionica su kipari  Miha Pečar i Marko Zelenko.  U grupama je svatko uzeo siporex, te raznim čekićima, turpijama krenuli u obradu skulpture. Bilo je jako zanimljivo, jer je postupak skidanja materijala rijedak u oblikovanju u školi. Djeca su naučila raditi najviše u glini, gdje mogu dodavati i oduzimati materijal. Ovdje je postupak bio drugačiji. U jednom kamenom bloku treba vidjeti budući oblik. Materijal nije tvrd kao kamen pa se lakše moglo oblikovati, ali opet nije bilo ni previše jednostavno osmisliti ideju i to i ostvariti. Naše su se učenice prvi put susrele s takvim postupkom rada i bile su veoma zadovoljne, što se može vidjeti i na gotovim radovima. Svi će radovi sada kružiti od škole do škole da svi učenici mogu vidjeti što su mladi kipari radili. Na kraju smo otišli zadovoljni učinjenim, s lijepim i bogatim uspomenama. Nadajmo se da ćemo opet biti pozvani i iduće godine, jer rado ćemo ponovno doći, stvarati, kreirati i družiti se.

Slike možete pogledati u foto-galeriji.

Učenice: Sara Štrucelj, Elda Basara, Vanja Božić, Tina Zonta, Sara Krezić.

Nastavnica ,mentor:  Nataša Bezić

Ovih dana izložba je stigla i do naše škole, pa su svi naši učenici mogli vidjeti raadove učenika polaznika kiparske radionice.