Dan kruha

Autor: valentina Černeka, 16. 10. 2015.

„Blago danu koji počne mirisima kruha!
Ništa tako ne miriše, što god da se skuha.
Pekare nas tako mame od ranoga jutra.
Oduvijek je tako bilo, a bit će i sutra!“

Jučer od 17 sati iz atrija Pučkog otvorenog učilišta širili su se miomirisi kruha i drugih pekarskih proizvoda iz cijele Europe. Roditelji, učenici i djelatnici naše škole još su jednom pokazali inovativnost, kreativnost, originalnost i humanost te na poseban način obilježili Dane kruha.

Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje tradicionalno se obilježavaju u našoj školi već dugi niz godina. Posljednje tri godine organizaciju Dana kruha preuzeli su članovi Vijeća roditelja koji su priredili ovu hvalevrijednu manifestaciju za građane i građanke grada Buja. U atriju POU Buje bili su postavljeni štandovi naših učenika i njihovih roditelja na kojima je bilo moguće  degustirati raznovrsne krušne i pekarske proizvode iz cijele Europe. Cilj ove manifestacije jest prikupljanje financijskih sredstava za učenike slabijeg imovinskog statusa, kako bi se mogle ostvariti sve aktivnosti planirane kurikulumom škole.

Ove smo godine povezali Dane kruha s Europskim danom jezika i priredili malo okusno putovanje Europom.

Naši prvaši su ujedinili snage i predstavili specijalitete Češke i Slovačke. Područna škola Momjan priključila se 2.r. matične škole i napravili su najpoznatije specijalitete Bosne i Hercegovine. Miris pizze i drugih talijanskih proizvoda širio se sa štanda 3.r, a 4.r odlučio je ne putovati i pokazati slatke i slane adute Hrvatske. Učenici područne škole Brtonigla pokazali su nam što se jede u Crnoj Gori i Makedoniji, a učenici područne škole Kaštel što jedu Slovenci. Petaši su nas odveli u Španjolsku i Portugal, a šestaši u Poljsku, Mađarsku, Belgiju i Nizozemsku. Sedmaši su se odlučili iskazati u pripremi engleskih, irskih i škotskih specijaliteta, a osmaši u pripremi skandinavskih delicija.

Vrijedni roditelji učenika naše škole osim europskih delicija, u zamjenu za dobrovoljni prilog nudili su i mineštru, šunku u kruhu te piće.

Ovom manifestacijom prikupljeno je 6127 kuna, a prikupljeni novac koristit će se za realizaciju aktivnosti iz kurikuluma.

Ovim putem se također želimo zahvaliti svim roditeljima učenika naše škole, posebice roditeljima članovima Vijeća roditelja koji su sve ovo organizirali. Želimo se zahvaliti djelatnicima i djelatnicama Pučkog otvorenog učilišta i društva Civitas Bullearum za pruženu podršku i pomoć. Posebno se zahvaljujemo gospodinu Kajtaziju koji nam je napravio i ispekao sav kruh besplatno.

Fotografije jučerašnje manifestacije možete pogledati u fotogaleriji.