Aleja prvašića OŠ Mate Balote Buje

Autor: Sonja Barkić, Iva Sošić, 11. 10. 2015.

Učenici prvih razreda naše škole posadili su svoje stablo u Aleju prvašića. Aleja je u širem smislu ulica, put, staza ili druga javna površina koja je omeđena i ukrašena na obje strane ulice drvoredima ili nasadima. Stoga naša Aleja predstavlja put kojim će naši prvašići kročiti od samih početaka škole.

Sadnja stabla bijele breze, koja je donirana od Šumarije Buje / ''Hrvatske šume d.o.o.'' , odvila se u petak 2.listopada 2015.g., u suradnji s roditeljima i osobljem škole.

Breza ima visoko drvo koje dostiže visinu do 28 m i promjerom do 40 cm. Starost može biti i do 100 godina. Visoko drvo ima tanke i vitke grančice, bijelu glatku koru što se može guliti na listiće tanke poput papira. Listovi na peteljkama su koso četvrtasti ili trokutasti, zašiIjeni i dvostruko pilasti. Cvjetne rese dugačke su 3 do 4 cm, a razvijaju se zajedno s lišćem. Poznati talijanski liječnik Mattiola (16. st.) brezom je uspješno liječio kamence bubrega i mjehura pa je nazvana europskim stablom protiv bubrežnih bolesti. Za Indijance breza predstavlja magično drvo, kao i u Indiji i Sibiru. Ime drvo mudrosti dobiva po brezovoj šibi kojom su učitelji kažnjavali lijene učenike u srednjem vijeku. Mnogim su vojnicima u Američkom građanskom ratu kora, sjemenke i sok breze spasili život.

Bijela breza, koja će od sad  krasiti Aleju prvašića našeg školskog vrta, na koji smo iznimno ponosni, za naše prvašiće, njihove roditelje, učitelje i ostale suradnike škole, predstavljat će simbol generacije prvašića 2015./2016.g. Veliko hvala Šumariji Buje te poduzetnim roditeljima koji su se zauzeli za naše najmlađe.

Učiteljice:

Iva Spaić, mag.prim.educ.