Projekt "Europa na tanjuru"

Autor: Administrator , 28. 9. 2015.

24. rujna 2015. godine

Obilježavanje dana europskih jezika

Krajem proteklog tjedna u holu osnovne škole Mate Balote događala se prava mala interaktivna poslastica. Preveliki zlatni tanjur i pribor za jelo primamljivo su dočekali svu djecu na glavnom panou škole, a na meniju je bila – Europa!

Naime, povodom obilježavanja dana europskih jezika, jezični aktiv naše škole uključio je učenike i razrednike nižih i viših razreda u još jedan kreativni projekt pod nazivom „Europa na tanjuru“. Tokom dva tjedna, počevši od 7. rujna, učenici su sa svojim razrednicima provodili istraživanje i prikupljali tradicionalne recepte dodijeljenih im europskih zemalja. Tako su, primjerice, učenici 5.b. razreda prikupljali recepte Njemačke i Austrije, proučavajući sastojke i pripremu Sacher torte i drugih tradicionalnih jela, dok su učenici 7.a. u svom istraživačkom radu bili orijentirani na Irsku i Englesku. Svako razredno odjeljenje je prikupljene recepte objesilo i unutar svoje učionice, kao privatni dio ovog većeg projekta.

Razrednik 8.b razreda, nastavnik Dražen Hinek, izradio je sa svojim učenicima interaktivnu mapu Europe koja se uskoro i popunila sa svim receptima koji su bili rezultat istraživačkog rada učenika pojedinih razrednih odjela. U četvrtak, 24. rujna, tu su bili turska baklava, irska tradicionalna juha, norveški losos sa koprom, hrvatske fritule, švedski kolač od mrkve, welška pita, sacher torta i mnoštvo drugih maštovitih recepata koji su obilježje svoje zemlje i koji nas često, brže i od samog jezika te zemlje, vode u skrivene zakutke inozemstva.

Šarena mapa, poslužena na velikom zlatnom tanjuru, krasila je školu i pozivala sve učenike da otvore raznobojne proreze i skrivene prozorčiće na njoj; u svakoj zemlji nalazila se njena poslastica, skrivena iza zastave svoje zemlje, spremna da se rastvori ispred dječjih očiju. Tko zna, možda uskoro ta ista djeca i mladi ljudi krenu na vlastita putovanja Europom, iskušavajući jela nepoznatih zemalja svim čulima!