Putem glagoljice

Autor: Sonja Buljević, 18. 4. 2015.

Terenska nastava iz hrvatskog jezika za 7. razred

14.4.2015.

Glagoljica je u nas prožimala život liturgije, prava, društvenih ustanova, lijepe književnosti, znanosti i život svagdašnji. Postala i ostala kroz duga stoljeća nacionalnim pismom Hrvata.

Točno u 8,00 sati umjesto na svakodnevnu nastavu u razredu, učenici 7-ih razreda, već tradicionalno, sjedaju u autobus i odlaze na terensku nastavu vezano uz povijest hrvatskog jezika kojoj smo nadjenuli ime "Putem glagoljice" jer neposredno učenje, promatranjem, stvaranjem vlastitih zaključaka temeljem doživljaja jače je od same riječi učitelja.

Put nas vodi u Rijeku. Šetnjom Trsatskom gradinom, srednjevjekovnom fortifikacijom, jednoj od najstarijih u Hrvatskom primorju, osjetili smo duh prošlih vremena i divili se veličanstvenom pogledu na Rijeku i okolicu.

Nakon toga odlazimo u Sveučilišnu knjižnicu na izložbu Glagoljice. Na ovoj jedinstvenoj izložbi u Hrvatskoj učenici su na jednom mjestu razgledali glagoljsku baštinu hrvatskog naroda, metodički izloženi razvoj glagoljice u povijesnom vremenu, zemljopisnom prostoru i ljudskom ambijentu.

Nakon razgledavanja izložbe pod stručnim vodstvom i gledanja filma o Bašćanskoj ploči nastavljamo put prema Roču, tom malom istarskom gradiću prepunom povijesnih znamenitosti. Po razgledavanju gradića, učenici se uz stručno vodstvo upoznaju s radom Jurija Žakna (đakon, glagoljaš iz Roča). Saznali su tko je bio Juri Žakan, koji veseleći se hrvatskom tisku, pripremi prve tiskane knjige glagoljskog misala uzvikuje onu već poznatu izreku: "Vita, Vita! Štampa naša gori gre!, a to sve zahvaljujući Gutembergovom izumu tiskarskog stroja (preše) čiju su repliku razgledali i upoznali se s načinom tiskanja prvih knjiga.

Potom smo prošetali Alejom glagoljaša, spomen obilježja glagoljašima i glagoljaštvu, stazom dugom 7 km između Roča i Huma. Nakon razgledavanja 10 kamenih obilježja zastali smo pred 11-tim- Gradskim vratima  Huma izrađenih od bakra s alkama i kalendarijem te prošetali najmanjim gradom na svijetu.

Tu je naš Put glagoljicom i završio. Pomalo umorni, ali prepuni utisaka i novih saznanja vratili smo se kući.