Posjet gradonačelniku

Autor: ana nilaš, 30. 12. 2014.

Ususret božićnim praznicima učenici su posjetili gradonačelnika našeg malog grada kako bi mu prenijeli svoje želje. Sve u blagdanskom duhu, nadajući se da će barem poneka biti ispunjena. U pratnji naše ravnateljice, gđe. Rosane Jović predsjednik Vijeća učenika Ive Šantić i zapisničar Mihael Fintić uručili su gradonačelniku pismo koje su sastavili na Vijeću učenika. Gradonačelnik ih je srdačno ugostio te su u ugodnoj atmosferi porazgovarali o potrebama za školskom opremom, prijedlozima koji bi omogućili bolje i kvalitetnije obrazovanje u našoj školi i slično. Ono najvažnije jest potreba za obnovom naše škole koja je u jako lošem stanju, a na tome se intenzivno radi, što je i gradonačelnik potvrdio. Neke želje i prijedlozi nažalost ne mogu biti ispunjeni zbog nedostatka sredstava, no naši su učenici veoma jasno i optimistično sve zapisali pa pogledajte pismo u cijelosti.

Dragi gradonačelniče,

Ideje za ovo pismo iznijeli su članovi  Vijeća učenika te sadrži naše molbe, prijedloge, ali i žalbe vezano uz  našu školu, njezinu okolicu i cijeli grad Buje. Pa započnimo.

Naša prva ideja je da učenici  od prvog do osmog razreda dobivaju besplatne udžbenike ili da barem grad Buje malo financijski  pomogne. Druga zamisao malo skuplja i bizarnija , ali ipak ostvarljiva da nam se knjige zamjene tablet računalima.

Želja nam je  da se sagrade šetnice kroz šumu te biciklističke staze kroz Buje za veću sigurnost učenika . Također, učenici su  napomenuli  nešto što je već davno trebalo biti ostvareno, a to je da se obnove sva igrališta i parkovi po Bujama uključujući i naše školsko igralište (na koje bi bilo dobro postaviti  umjetnu travu) te da se po mogućnosti sagradi i još par njih  te park (trim staza) u šumici na Školskom brijegu koja će se lijepo uklopiti uz našu školsku baru, a bit će od koristi svim građanima Buja. Ono što nas učenike možda i najviše muči je nedostatak prostora pri gradu  gdje  bi se učenici mogli nalaziti i družiti.

Sramota da se Talijanskoj školi gradi nova dvorana( potpuno nepotrebno), a mi nemamo tekuću vodu u našoj. Lijepo bi bilo  sagraditi manji bazen za školu kao što je to praksa u ostatku svijeta, no to je samo prijedlog ili više molba.

Po Bujama bi također bilo dobro  i ekološki osviješteno  postaviti više kontejnera za recikliranje kao u  Ulicu Rudine.

No sada dolazimo do crne točke naše zajednice Osnovne škole Mate Balote Buje. Naša je škola u ruševnom stanju, ona je uništena, stara i moli za obnovu ( kad pada kiša po njoj teku potoci i i  voda kaplje na sve strane, po zimi je u njoj hladno, a po ljeti užasno vruće) te nije primjereno mjesto da se učenici tu educiraju i zabavljaju. Kao prvo treba nam  više učionica, a potrebna je i obnova onih koje imamo. U svakoj bi učionici bilo dobro da  imamo platno i projektor.  Uvode se  e-udžbenici, a  mi nemamo računala i projektore kako bismo se njima mogli koristiti, nažalost  još uvijek nam preostaje naša dobra ploča i kreda. (imamo mi po neki laptop i projektor zahvaljujući dobrim ljudima) Poželjno je i gotovo neophodno da  imamo bolji pribor za usvajanje gradiva kao npr. sredstva, materijale i pomagala za kemiju, biologiju, tehničku kulturu, matematiku… očajno nam trebaju nove karte za geografiju i povijest, radni listići za bolje usvajanje  gradiva, velika , lijepa i moderna knjižnica u kojoj bi učenici rado boravili i čitali (nažalost sve se manje čita jer stare i  otrcane knjige  baš i ne privlače čitače). Naša škola nema blagovaonicu, a ni kuhinju dok hrana stigne iz male škole ponekad je već i hladna. U školi bi trebala postojati garderoba ili barem ormarići gdje bi učenici ostavljali  svoje stvari pri dolasku u školu, a ne da ih vuku iz razreda u razred. ..

Našoj školi, ali  i našem gradu treba obnova  i pomoć koju samo vi možete potaknuti. Zato pomognite, istupite i poduzmite nešto. Nemojte okrenuti leđa djeci.

Ive Šantić

predsjednik Vijeća učenika