Predavanje o epilepsiji

Autor: ana nilaš, 17. 9. 2014.

Danas je učiteljice i učitelje naše škole posjetila školska liječnica Mariza Vizintin Melon koja je održala predavanje o epilepsiji. Predavanje je bilo veoma korisno, ne samo zbog činjenica o ovoj ozbijnoj bolesti, već i zbog korisnih savjeta.

Epilepsija je najčešća neurološka bolest u djece, a od nje boluje 1 - 2 % djece i adolescenata. Teži oblici javljaju se najčešće u ranoj dobi, no većina epilepsija vrlo se uspješno liječi. Učiteljice i učitelji saznali su kako se ona može prepoznati te kako se ponašati ako se nađu u situaciji u kojoj netko ima epileptični napadaj. Napadaji se očituju naglim i prolaznim gubitkom svijesti, promjenom ponašanja i grčenjem mišića. Vrlo je važno ostati priseban te skloniti oštre predmete iz okruženja kako se osoba ne bi ozlijedila. Potrebno je i staviti osobi nešto mekano ispod glave te raskopčati tijesnu  odjeću. Nakon što se trzaji ublaže, staviti osobu u bočni položaj kako bi se olakšalo disanje te ju smireno prizivati. Poželjno je i zabilježiti trajanje napadaja, ako je to moguće. Ono što se ne smije činiti jest silom zaustavljati trzaje ili stavljati nešto osobi u usta prije nego što se potpuno ne osvijesti. Ako napadaj traje duže od 5 minuta, potrebno je pozvati hitnu medicinsku pomoć.

Ovakvi napadaji izgledaju dramatično, no uvijek se nakon nekoliko minuta umire, a pojava ne mora značiti da osoba boluje od epilepsije. Ono što je ohrabrujuće jest to da se epilepsija uz odgovarajuću terapiju vrlo često izliječi, a osoba može voditi normalan život, samo uz stanovita ograničenja.