Ivanina kuća bajki

Autor: Sonja Buljević, 7. 6. 2014.

Terenska nastava iz hrvatskog jezika za 5. razred

svibanj, 2014.

Koje dijete ne voli bajke? Nema takvog, svi ih jednostavno obožavaju. Crvenkapica, Vuk i sedam kozlića, Pepeljuga... ali kada spomenemo Regoča, Malika Tintilinića, Stribora... sva će djeca jednoglasno uskliknuti: "Ivana Brlić Mažuranić!" Zato svake godine organiziramo terensku nastavu iz hrvatskog jezika za petaše u Ogulinu.

I ove smo godine posjetili taj maleni gradić u Lici-  rodno mjesto našeg Andersena da na licu mjesta upoznamo njezin rodni grad, njezin poticaj za nastanak Priča iz davnina. Bio je to prekrasan dan u svijetu bajke. Gradski muzej i Ivanina soba, razgledavanje grada u pranji Malika Tintilinića (U Legen gradu). Učenici su slušali priče o vilama i vjesticama, o divu Kleku, Julijinom ponoru, slušali i promatrali i onda - fantastičan svijet bajke - Ivanine bajke - Kuća bajki. Učenici ostaju bez daha. Šetnja šumom Striborovom u kojoj stabla pričaju bajke, Svarožić proriče budućnost... svuda oko nas bajke, nestvaran svijet Ivaninih priča postaje stvarnost. zatim odlazimo na jezero Sabljaci u radionici "U Kosjenkinom domu" letimo na metli kako bi dobili vozačku dozvolu i mogli se učlaniti u vještičin klub vozača na metli...

Prepuni utiska vratili smo se kući,a sve što smo čuli i vidjeli stvaralački ćemo pretočiti u vlastite bajke. I još nešto za kraj:

"Kad bi bar bilo više takvih nastavnih sati!" komentirali su učenici.