2. travnja - Svjetski dan svjesnosti o autizmu

Autor: Administrator , 2. 4. 2014.

Europski parlament je još 1996. godine donio Deklaraciju o pravima osoba s autizmom, a Komisije Vijeća Europe nerijetko dostupnost građanskih prava procjenjuju kroz prizmu autizma.

Procjene govore, da od 375 milijuna žitelja Europe, poremećaje iz autističnog spektra ima oko milijun osoba. U Hrvatskoj živi 8000 autista. Simboli podrške djeci i odraslim osobama s autizmom i njihovim obiteljima su: plava boja, plavi baloni, plava žarulja i puzzle jarkih boja.

''LIGHT IT UP'' je međunarodna kampanja u kojoj se znamenite građevine diljem svijeta osvijetle plavim svjetlom navečer 1. i 2. travnja s ciljem podizanja svijesti o autizmu.

Učenici Posebnog odjela OŠ Mate Balote Buje iz odgojno-obrazovne skupine autista obilježili su ovaj dan u kreativnoj likovnoj radionici. Učenici su uz svoju razrednicu, defektologinju Merimu Breščić Radaković i pomoćnicu u nastavi, učiteljicu Pavicu Jugovac, ugostili u svojoj učionici prijatelje iz Centra za inkluziju i podršku u zajednici Buje i njihovu voditeljicu Anu Boroš. Rezultat zajedničkog rada je jedinstveno oslikana žarulja, kao edukativni pano s nizom afirmativnih poruka o osobama s autizmom. Radionicu su završili s izradom unikatnih čestitki od puzzli.

Važno je da svi zajedno doprinosimo poboljšanju kvalitete svakidašnjeg života osoba s autizmom i njihovih obitelji, jer: '' Autizam nije tragedija - ignorancija je tragedija.''

Merima Breščić Radaković