Projekt "Maslina"

Autor: Dražen Hinek, 10. 12. 2019.

Tijekom studenog 2019. godine,  u našoj se školi provodio jedinstveni projekt "Maslina". Ovo je prva školska godina u kojoj se provodi taj projekt s ciljem da se učenici bolje upoznaju s uzgojem i preradom maslina. Budući da je Istra nadaleko poznata po vrhunskom maslinarstvu, omogućili smo našim učenicima da steknu nova znanja i vještine u djelatnosti koja je tipična za kraj u kojem žive.

Projektne aktivnosti započeli smo berbom školskih maslina u kojoj su sudjelovali svi učenici i učitelji. Pobrane masline na obradu smo odnijeli u Uljaru Benvegnu pri čemu su učenici šestog razreda upoznati s procesom obrade maslina i proizvodnjom maslinovog ulja. Učenici sedmog i osmog razreda, uz pomoć gospođe Gabrijele Valenta, izrađivali su sapune od maslinovog ulja s dodatcima ružmarina i lavande te meda. Učenici petog razreda izrađivali su naljepnice  za bočice ulja i sapune. Posljednji dan projektnog tjedna zaključili smo sadnjom tri masline u školskom masliniku. Time je "zatvoren krug" s kojim smo htjeli upoznati učenike: sadnja maslina, berba plodova i obrada plodova.

Osim spomenutih aktivnosti, učitelji su u sklopu svojih nastavnih predmeta s učenicima obuhvatili temu projekta te i na taj način učenicima približili važnost maslina i maslinarsta za područje u kojem živimo.

Svi proizvodi izrađeni tijekom projekta, bit će dostupni na Božićnom sajmu u Bujama.

Zahvaljujemo gospodinu Remiggiu Benvegnu na toplom gostoprimstvu u svojoj uljari, gospođi Gabrijeli Valenti na održanoj radionici izrade sapuna i poduzeću Civitas Bulleaurum na tri donirane sadnice masline koje su obogatile naš školski maslinik.